Teacher Impact Awards

 

You never forget the teacher who makes a difference…

Do you know a math teacher who has a special way of making learning numbers fun for students?  Or a science teacher who opened new world for your child? Nominate an extraordinary teacher for the 2020 Teacher Impact Awards!
 
WITF is proud to partner with Rotary District 7390 to present the Teacher Impact Awards supported by Franklin & Marshall College.
 
We all know teachers who have gone the extra mile to make a difference in the lives of their students. This program is designed to recognize and celebrate seven K-12 teachers in public and private schools in the Rotary District’s seven county area which include:
  • Adams
  • Cumberland
  • Dauphin
  • Lancaster
  • Lebanon
  • Perry
  • York
A committee of Rotary and WITF staff will review nominations and produce a special compilation television program featuring the outstanding teachers that will air on WITF TV.  The top teachers will also be honored at a banquet in May 2020.
 
Celebrate an outstanding teacher by completing the nomination form online or download and print the form to email to teacherimpactawards@witf.orgAll forms must be received by February 28, 2020.
 
Forms can also be mailed to:
Debra Riek
Education Director, WITF
4801 Lindle Road
Harrisburg, PA 17111
 
 
 
Past Winners
 
2018-19 Recipients were: 
  • Mary Canedo - Vida Charter School
  • Lexy Morrow - Valley View Elementary (York Suburban School District)
  • Rick Phoenix - Susquenita Elementary School (Susquenita School District)
  • Lynn Stover - Garden Spot Middle School (Eastern Lancaster County School District)
  • Gregory Underkoffler - Eastern Lebanon County Middle School (Eastern Lebanon County School District)
  • Kevin Wagner - Carlisle High School (Carlisle Area School District)
  • Jennifer Willard - Middletown Area Middle School (Middletown Area School District)
 
2016-17 Recipients were: 
  • Jarred J. Cahan - Dover Area High School (Dover Area School District)
  • Carol Koehler - Jonestown Elementary (Northern Lebanon School District)
  • Kimberly R. Messinger - Upper Dauphin Area Elementary (Upper Dauphin Area School District)
  • Rebekah Seltzer-Idgunji - Cornwall Elementary (Cornwall-Lebanon School District)
  • Cristal S. Sheaffer - Milton Hershey School
  • Jim Stafford - Cocalico High School (Cocalico School District)
  • Jessica Tipping - Solanco High School (Solanco School District)
  • Denise D. Wagner - Lincoln Intermediate, Unit 12 at Red Lion High School (LIU/Red Lion Area School District)
 
2015 Recipients were: 
  • Trudy Saraiva - Eagle View Middle School (Cumberland Valley School District)
  • Martha Rougeux - Rowland School (Science and Literacy)
  • Alicia Sterner - Bear Creek School (Elizabethtown School District)
  • R. Alden Knepp - Susquenita Middle School (Susquenita School District)
  • Brian R. Hastings - Spring Grove Area High School (Spring Grove Area School District)
2014 Recipients were:
  • Sharon Bryant - Lincolnway Elementary School (West York School District)
  • Joseph M. Herman - Penn Manor High School (Penn Manor School District)
  • Lisa C. Menegat - Harrisburg High School (Harrisburg School District) 
  • John Sowizral - Cedar Crest Middle School (Cornwall-Lebanon School District)
  • Jim Weaver - Mechanicsburg Middle & High School (Mechanicsburg Area School District)
2013 Recipients were: 
  • Krista Pontius - Greenwood High School (Greenwood School District)
  • Karen Gagliardi - George A. Smith Middle School (Solanco School District)
  • Barb Mellinger - Palmyra Area High School (Palmyra Area School District)
  • Deborah Allen Wirth - North Salem Elementary School (Dover Area School District)
  • Sara Little - Hanover Senior High School (Hanover Public School District)
2012 Recipients were:
  • Matthew Fahnestock - Carlisle High School (Carlisle Area School District)
  • Marieceline Barton - LIU12/Red Lion Senior High School (Red Lion Area School District)
  • Bryan Rehm - New Oxford High School (Conewago Valley School District)
  • Tam Donnachie - South Lebanon Elementary School (Cornwall-Lebanon School District)
  • Georgia Katsourides - James Buchanan Elementary School (School District of Lancaster)
2011 Recipients were:
  • Sean Campbell - J. E. Fritz Elementary (Conestoga Valley School District)
  • Crystal D. Noel - St. Francis Xavier School (Diocese of Harrisburg) 
  • Cathy Horner - Lincoln Intermediate Unit #12, Preschool Program
  • Judd R. Pitman - The Math/Science Academy at Ben Franklin School (Harrisburg School District)
  • M. Angela MacDonald - Hillside Elementary School (West Shore School District)
 2010 Recipients were:
  • Nora Levan - Central Dauphin High School
  • Patrick Good - Dallastown Area High School
  • Jennifer Rogosky - Elmwood Elementary School
  • Jim Delaney - Manheim Township High School
  • David Bowman - New Oxford Middle School
2009 Recipients were:
  • Debra R. Smith - Hanover Middle School
  • Ross M. Hopple - Jonestown Elementary School
  • Bruce E. Rowland - Carlisle High School
  • Wendy S. Letavic - Penn Manor High School
  • Robert A. Brightbill - Dauphin County Technical School
2008 Recipients were:
  • Patti Snow - Middle Paxton Elementary School, Central Dauphin School District
  • Beryl Stoddard - Union Canal Elementary, Cornwall-Lebanon School District
  • Sean Barnes - Trinity High School, Diocese of Harrisburg
  • Meghan Malloy - Neff Elementary School, Manheim Township School District
  • Steven Schedin - Northeastern Middle School, Northeastern School District